Klimat i pogoda w Moskwie (w Rosji)

Moskwa to stolica i największe miasto Rosji. Położona jest w Europie Wschodniej nad rzeką Moskwa, na Nizinie Wschodnioeuropejskiej.

Moskwa
Moskwa (by jurvetson )

Stolica Rosji znajduje się w klimacie kontynentalnym. Charakteryzują go ciepłe lata i długie, mroźne zimy. Średnia roczna temperatura wynosi około 5,8° C.

Lato

Sezon letni w Moskwie zaczyna się w połowie maja i trwa do początku września. Najwyższe temperatury wahają się w granicach 23° C, najniższe mogą oscylować w granicach  10° C. Noce mogą być chłodne. Najcieplejszym miesiącem jest lipiec.

Najwyższą temperaturę w historii odnotowano 29 lipca 2010 roku i wynosiła 38,2° C.

Średnia ilość opadów w miesiącach letnich wynosi około 90 mm.

Lato uważane jest za najlepszą porę na wizytę w stolicy Rosji. 

Zima

Zima w Moskwie rozpoczyna się na początku listopada i trwa do marca. W tym czasie jest bardzo dużo śniegu, który utrzymuje się zwykle aż do wiosny. Najzimniejszymi miesiącami są: listopad i grudzień, ze średnią temperaturą -11° C.

Najniższa temperatura została odnotowana w styczniu 1940 roku i wynosiła -42,2° C.

W Moskwie, w sezonie zimowym występuje mało opadów deszczu.

Moskwa
Moskwa (by johnnydante )

Zmienność pogody

Pogoda w stolicy Rosji jest bardzo zmienna. Jeśli jest słonecznie, to nie znaczy, że za godzinę lub dwie nie spadnie deszcz. Warto mieć więc zawsze ze sobą nakrycie głowy chroniące nas przed niebezpiecznymi promieniami słonecznymi, oraz parasol lub kurtkę przeciwdeszczową – na nagły deszcz.

Zimą zdarza się, że cały śnieg jaki napadał w ciągu kilku dni może stopić się jednej nocy.

Burze i tornada

Kilka razy w roku, najczęściej od maja do września występują silne wiatry, wieją ona zwykle z prędkością 15-35 metrów na sekundę. Burze z bardzo dużymi opadami deszczu mogą wystąpić nawet 30 razy. Ostatnią dużą burzę z bardzo silnym wiatrem (30-35 metrów na sekundę) odnotowano w 1998 roku, kilka osób zginęło.